A gipszkartonozásról....

Gipszkartonozás blog - olvassunk velünk

Visszalépéshez kattintson: 


Miért a gipszkartonozás?

A 21. század egyik legnépszerűbb kivitelezési módjává vált a gipszkartonnal való térelválasztás. Mivel a gipszkartonnal való munka gyorsabb, olcsóbb és tisztább, mint a hagyományos tégla / YTONG megoldások, így a megrendelők és a kivitelezők egyre nagyobb része választja megoldásnak. 

A válaszfalak szigetelésben is hozzák a hagyományos falazat által megkívánt szintet, sőt - magasabb minőségű szigetelőanyag eseté még jobb eredményeket is produkál. 

A gipszkarton falak esetében szabadon dönthetünk annak vastagságáról, masszívságáról, szigeteléséről stb.. Összegezve: sokkal több lehetőségünk van az építés során, mint a hagyományos falazatok esetében. 

Ráadásul gipszkartonnal nem csak válaszfalakat tudunk építeni, hanem álmennyezeteket, dobozolásokat, de akár vakolás helyett is alkalmazhatjuk.

Most nézzük meg részletesen a gipszkartonozási lehetőségeket:

1. Gipszkarton válaszfalak:

Ahogy már említettük, a gipszkartonnal való munka gyorsabb, olcsóbb és tisztább, mint a hagyományos tégla / YTONG megoldások. Ráadásul  a hagyományos falazatokkal szemben itt tudunk dönteni arról, hogy az épített falunk mennyire legyen hőszigetelt, mennyire legyen hangszigetelt stb... 

A villanyszerelést is megkönnyíti a gipszkartonnal való munka, hiszen az elektromos kábelek elhelyezése is könnyebb a giipszkarton falakban, ugyanis ezekben vésés nélkül elhelyezhető a gégecső, amiben majd a vezetékek futni fognak. 

A gipszkartonból épült falak esetében nem lehet egyértelmű, fix árat mondani. 

Mi lehet egy gipszkarton fal értéknövelő tényezője?

  1. A fal vastagsága: 5cm-től akár 20cm-ig
  2. Alkalmazott vázszzerkezet: fém, vagy fa
  3. Alkalmazott szigetelés fajtája és hővezető értéke
  4. A gipszkarton rétegeinek száma: 1-től 3 rétegig
  5. A felhasznált gipszkarton vastagsága
  6. A felhasznált gipszkarton fajtája és minősége
A gipszkarton válaszfalak a hagyományosan falazott válaszfalakhoz képest jelentősen olcsóbb, gyorsabb és tisztább kivitelezést tesznek lehetővé. Nem kell számolni kötési és száradási idővel. A leggyorsabb és legolcsóbb módja egy adott szoba térelhatárolására, vagy átalakítására. Mindezek mellett a gipszkarton falakban el lehet vezetni védőcsövekben, különféle épületgépészeti vagy elektromos vezetékeket is.

Videó segítség gipszkarton válaszfal készítéséhez: 

Ha mégsem boldogulna vele, mi megcsináljuk Önnek. Szakemberekkel, határáidőre... 

2. Gipszkarton előtétfalak:

A gipszkarton előtétfalak annyiban különböznek a gipszkarton válaszfalaktól, hogy itt nem a térelválasztás a fő szempont. 

Hasonlóképpen egy vázszerkezetre épül, mint a válaszfal, de egy már meglévő falra vagy az elé. Így értelemszerűen csak az egyik oldala kerül beborításra, nem mindkettő. 

Az előtétfalak fő szerepe: 

  • Meglévő fal függőlegesbe hozása
  • Csövek, vezetékek stb... elrejtése
  • Vagy repedezett, hiányos fal elrejtése

A válaszfalakhoz hasonlóan itt is dönthetünk előtétfalunk vastagságáról, az alkalmazott vázszerkezetről, a szigetelés fajtájáról, a karton rétegek számáról, a karton minőségéről és fajtájáról.

A gipszkarton válaszfalak a hagyományosan falazott válaszfalakhoz képest jelentősen olcsóbb, gyorsabb és tisztább kivitelezést tesznek lehetővé. Nem kell számolni kötési és száradási idővel. A leggyorsabb és legolcsóbb módja egy adott szoba térelhatárolására, vagy átalakítására. Mindezek mellett a gipszkarton falakban el lehet vezetni védőcsövekben, különféle épületgépészeti vagy elektromos vezetékeket is.

Videó segítség gipszkarton előtétfal készítéséhez: 

Ha mégsem boldogulna vele, mi megcsináljuk Önnek. Szakemberekkel, határáidőre...

3. Gipszkarton szárazvakolás: 

A 21. századi építési technológiában egyre nagyobb szerepet kap a szárazvakolás, mivel sokkal gyorsabb, olcsóbb és tisztább módja tégla vagy YTONG falaink bevakolására, mint a hagyományos zsákos vakolat alkalmazása.

A szárazvakolás esetében a gipszkarton lapok a leportalaníított és lealapozott falazatra lesznek felragasztva, vázszerkezet nélkül. 

Videó segítség gipszkarton szárazvakolás készítéséhez: 

Ha mégsem boldogulna vele, mi megcsináljuk Önnek. Szakemberekkel, határáidőre... 

4. Gipszkarton álmennyezetek

Normál: a gipszkarton álmennyezetek esetében a fő szempont az eredeti belmagasság megváltoztatása, lejjebb hozása. Ennek belvárosi gangos lakások esetében - ahol a belmagasság eléri a 4-4,5 métert - van elsősorban jelentősége, mert a fűtendő légköbméter is csökken a belmagasság csökkentésével. 

Nyilvánvalóan a panellakások esetében az amúgy is kicsi belmagasságot nem érdemes még tovább csökkenteni, de vannak elkerülhetetlen szituációk: pl. vezetékek áthúzásakor a mennyezet felett elvinni a kábeleket sokkal olcsóbb és esztétikusabb megoldás, mint a vésés vagy a kábelcsatorna. 

Az álmennyezet készülhet fém-, vagy fa vázra is. 

Kazettás álmennyezet: Elsősorban irodaházaknál, bevásárló központoknál, orvosi rendelőkben stb... szokás alkalmazni, szerepe pedig a légtechnikai és egyéb gépészeti csövek elrejtése és a jobb szerelhetőség biztosítása. (pl. a légtechnikus, a villanyszerelő stb... bontás nélkül tud dolgozni). 

Nagy előnye a kazettás álmennyezeteknek, hogy radikálisan jobban lehet játszani a belmagassággal, mint a normál gipszkarton álmennyezetekkel, illetve az elkészítése is könnyebb. A függesztett vázszerkezet elkészülte után a gipszrost lapokat a helyére rakjuk és kész. Nagy előnye, hogy nincs szükség glettelésre és festésre a végén, így sokkal olcsóbb megoldást nyújt, mint a normál álmennyezet. Ráadásul az eltört, elöregedett lapokat pillanatok alatt cserélhetjük. 

Tetőtér beépítés esetén: Új vagy utólagos tetőtér beépítés esetén is megoldást nyújthat az álmennyezet (ferdesík). Tisztább, olcsóbb és gyorsabb munka, mint a lambéria. Itt is dönthetünk az alkalmazott vázszerkezetről, a szigetelés fajtájáról, a karton rétegek számáról, a karton minőségéről és fajtájáról.

Videó segítség gipszkarton álmennyezet készítéséhez: 

Ha mégsem boldogulna vele, mi megcsináljuk Önnek. Szakemberekkel, határáidőre...  

A gipszkartonozás előnyei:

  • Gyorsan kivitelezhető
  • Költséghatékonyabb a hagyományos térelválasztó falszerkezetekkel szemben
  • Nem igényel vakolást, ezáltal pénzt és időt spórolva meg
  • Teljesen sík sima felületet kapunk
  • Nem éghető
  • Tűzálló gipszkarton is létezik, ha külön tűzvédelmi követelmények vannak
  • Nedves környezetben is alkalmazható az impregnált fajtája
  • Dekorációként is alkalmazható
  • Íves falak is kialakíthatóak
  • A gipszkarton falban különféle víz, villany, gépészeti csöveket/vezetékeket tudunk elvezetni

A gipszkartonozás főbb lépései:

  • Tartószerkezeti váz előkészítése
  • Szerkezeti váz felépítése
  • Gipszkarton lapok méretre szabása
  • Szálas szigetelés elhelyezése
  • Lapok felrögzítése
  • Csatlakozások, csavarfejek glettelése

Gipszkarton típusok:

  • Normál gipszkarton, az esetek többségében ezt a típust alkalmazzuk minden olyan helyen, ahol nincs nedves környezet, vagy a tűzvédelmi előírások nem követelik meg a tűzálló gipszkartont.
  • Impregnált gipszkarton, zöld színű, nedves környezetben, vizes helyiségekben szokás beépíteni.
  • Tűzálló gipszkarton, leggyakrabban tetőterek kartonozására szokták alkalmazni.
  • Impregnált-tűzálló, épületen bárhol alkalmazható.