Hogyan szedjük le a régi tapétát?

2019.07.16

A színes vagy mintás tapéták elsárgulhatnak, megszakadhatnak, esetleg felpúpozódhatnak az évek múlásával. Ha megérett bennünk a gondolat, hogy ideje felújítani a tapétázott felületet ezzel a technikával érdemes nekilátnunk az eltávolításnak, hogy helyébe vagy festet falfelület vagy egy újabb tapéta kerüljön.

Egy olyan klasszikus megoldást szeretném leírni, amelyhez semmilyen vegyszer nem szükséges. Röviden összefoglalva: melegvíz, szivacs, spakli. Ha nem így csináljuk, az a kellemetlen élmény ér minket, hogy a tapéta nem válik el a faltól, hanem darabokban, tépett kis cafatokban ott marad, hogy minket bosszantson. Tehát röviden a folyamatról: fogjunk tehát egy szivacsot, merítsük meg vízben. "Áztassuk" be a tapétacsíkot kétszer!Nyugodtan nyomkodjuk rá a tapétára a vizes szivacsot, ne féljünk attól sem ha csurog a víz. Ha már alaposan beitta magát a víz, kezdjük el lehúzni a tapétát. Ha még ragad vagy részekbe jön le, akkor nem elég vizes a papír, nyugodtan áztassuk tovább. Folyamatában nyugodtan dolgozzunk előre legalább egy métert, amíg ázik az előttünk lévő falfelületet, tépkedhetjük a már átvizesedett tapétát. Ott, ahol lejött a tapéta, tisztítsuk meg a felületet szintén meleg vízzel. Így akadályozhatjuk meg, hogy apró papír és ragasztódarabok visszaszáradjanak. Ezt a lépést ne hagyjuk el, mert a következő adat ragasztó és szép új tapéta csak így kerülhet fel biztonságosan a felületre.

Ha a tapétázott felülettől végleg szeretnék elköszönni és helyette festett falfelületet szeretnénk, akkor a ragasztót maradéktalanul el kell távolítani. Javítsuk a fal hibáit gletteléssel, majd csiszolás és portalanítás után mélyalapozzuk a felületet. Ezt követően kezdhetünk bele a festésbe. Fontos, hogy a ragasztóanyagot körültekintően távolítsuk el hiszen a festék csíkos lehet, esetleg foltos. Tartsuk be a gyártói előírásokat

Poda - blog.polifarbe.hu